Hizmet Sözleşmesi

Hizmet Sözleşmesi

[1] Taraflar:

1.1: Bu sözleşme, hizmet ve faaliyetlerini www.hurbilisim.com internet sitesi üzerinden gerçekleştiren, Hür Bilişim ile www.hurbilisim.com internet sitesi üzerinden hizmet alan ve www.hurbilisim.com internet sitesine kayıt olmuş tüm müşteri ve kullanıcıları kapsamaktadır.

1.2: www.hurbilisim.com adresli internet sitesi üzerinde yayınlanan hizmetleri sağlayan firma olan Hür Bilişim “Hür Bilişim” olarak, www.hurbilisim.com internet sitesi üzerinden hizmet alan ve www.hurbilisim.com internet sitesine kayıt olmuş tüm müşteri ve kullanıcılar “müşteri” olarak, www.hurbilisim.com adresli internet sitesi de “site” olarak anılacaktır.

1.3: Taraflar iş bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu, okuyup onayladıklarını beyan, kabul ve taahhüt etmek zorundadırlar.

1.4: Tüm kullanıcı ve müşteri kayıt işlemleri, site üzerinden online olarak sözleşme okutularak, teknik olarak kabul edilirse kayıt işlemlerinin mümkün olabileceği şekilde tasarlanmıştır.

1.5: Bu sözleşme site üzerine kayıt esnasında sözleşme onayı verilerek işlemler gerçekleştiğinden taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmış sayılacaktır.


[2] Konusu:

2.1: İş bu sözleşme müşteri tarafından site üzerinden gerçekleştireceği işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarında kayıt işleminde vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında Hür Bilişim’e ödeyeceği ücretleri, tarafların sorumlulukları ve kullanım süreçlerini düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

2.2: Üyelik ve kullanıcı bilgileri müşteri tarafından siteye kayıt olma sırasında girilen bilgilerdir. Yapılacak her türlü işlemde bu bilgiler baz alınacağından müşterinin bu bilgileri hatasız, eksiksiz ve doğru girdiği varsayılmaktadır.

2.3: Hür Bilişim, müşteri tarafından site üzerinde belirtilen her türlü yanlış bilgiden dolayı müşterinin uğrayacağı iş kaybı, zarar, ziyan ve mağduriyetlerden sorumlu tutulamaz.

2.4: Alan adı hizmeti, fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, alan adı hizmeti ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkına sahip olunan bir yönlendirme hizmetidir.

2.5: Sanal sunucu hizmeti, fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, bu hizmet ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkına sahip olunan bir internet alanı barındırma hizmetidir.

2.6: Web hosting, bayi hosting (reseller hosting), mail hosting hizmetleri, fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, bu hizmet ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkına sahip olunan bir internet alanı barındırma hizmetidir.

2.7: SSL Sertifikası hizmeti, fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, bu hizmet ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkına sahip olunan bir dijital (elektronik) belge imzalama hizmetidir.

2.8: Tema, web tasarım, site arayüzü türü hizmetler, fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, bunlar kullanım ücretlerinin ödendiği süre boyunca kullanım hakkına sahip olunan bazı kodlardan meydana gelen bilgisayar dosyalarıdır.

2.9: Lisans hizmeti fiziksel olarak verilebilen bir hizmet değildir, bu kullanım ücretinin ödendiği süre boyunca bazı dosyaların yada bir yazılımın kullanım hakkına sahip olunan yazılım kiralama hizmetidir.


[3] Hizmetler ve Sorumluluklar:

3.1: Web Hosting ve bayi hosting hizmetinde CPU ve MySQL kullanımı, müşterinin bulunduğu planın CPU olarak tanımlanan limitin dahilindedir. Müşterinin hizmeti içinde barındırdığı tüm alt hizmetler ana plan CPU limiti üzerine çıkamaz.

3.2: Web Hosting ve bayi hosting hizmetinde çalıştırılacak olan her MySQL sorgusu 15 saniyeden daha uzun süre çalıştırılamaz. MySQL veritabanı üzerinde resim dosyası gibi statik dosyalar barındırılamaz.

3.3: Web Hosting ve bayi hosting hizmetinde disk alanı, o hesabın Hür Bilişim sunucularında kapladığı alandır. Bu alana ilgili hesabın MySQL tabloları, yedek dosyaları ve mail hesapları dahildir.

3.4: Web Hosting ve bayi hosting hizmetinde CRON (zamanlanmış görev) işlemleri minimum 15 dakikadan daha az tanımlanamaz. Bu hizmetler dahilinde CRON olarak tanımlanmış dışarıdan içerik toplayan yazılımlar Hür Bilişim izni ve onayı ile çalıştırılabilir.

3.5: Web Hosting ve bayi hosting hizmeti dosya depolama alanı kullanılamaz. Bu hizmetlere sahip müşteriler disk alanında html, php, js, css, ve bunlarla tümleşik çalışan imaj dosyaları gibi dosyalar barındıracaktır. Verilen disk alanında web sayfası elementi olmayan dosyaların barındırılması, depo edilmesi veya yedeklenmesi yasaktır. Verilen disk hakkının web sayfasının yayınlanması amacıyla kullanılması gerekmektedir.

3.6: Hür Bilişim, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş hizmeti ve bu hizmetin müşteriye giriş bilgileriyle birlikte teslim edilmesi işlemlerini yürütecektir. Hür Bilişim bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda hizmet üzerinde işlem yapabilecektir.

3.7: Hür Bilişim, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş alan adı tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen alan adınının sahibi müşteridir. Hür Bilişim bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda alan adı üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri tarafından talep edilen alan adı hizmetiyle ilgili düzenleme, değişiklik ve transfer taleplerini en kısa sürede yapacaktır.

3.8: Müşteri, istediği takdirde alan adı asıl bilgisi hariç, alan adı sahibi bilgisini, diğer yönetimsel ve teknik sorumlu bilgileri değiştirme hakkına sahiptir. Müşteri idari, teknik ve yönetimsel olarak gireceği tüm bilgilerin doğruluğunu kabul eder. Yanlış ve asılsız olarak girilen bilgilerden doğacak her türlü zarardan Hür Bilişim sorumlu değildir.

3.9: Müşteri alan adı sahibi bilgilerini istediği takdirde gizli tutma hakkına sahiptir.

3.10: Müşteri alan adı hizmetini farklı bir alan adı sağlayıcı şirkete transfer etme hakkına sahiptir.

3.11: Müşteri alan adı hizmetiyle ilgili site üzerinde yayınlanan ve teknik olarak imkanı bulunan her türlü alan adı yönetimsel hizmetlerini gerçekleştirme hakkına sahiptir.

3.12: Yenilemesi zamanında yapılmayan alan adı hizmetinin, yenileme tarihinin ertesi gününden alan adının silinme tarihine kadar alan adı hizmetinin yayını otomatik olarak duracaktır. Zamanında yenilenmemiş ve ceza dönemine girmiş alan adı hizmeti için alan adı uzantısına göre değişen ve ortalama 150 USD civarında olan kurtarma bedeli ödenerek alan adı kurtarılabilir. Bu tür bir durumda cezai bedel sorumluluğu müşteriye aittir.

3.13: Tüm hizmetlerinin sipariş talepleri site üzerinden müşteri tarafından verilmelidir. Bunun dışında herhangi bir yöntemle verilecek olan siparişlerde yanlış anlaşılma, yanlış kayıt girdisi gibi sorunlardan meydana gelebilecek zarar ve mağduriyetlerden Hür Bilişim sorumlu değildir.

3.14: Hür Bilişim, T.C. Kanunlarına aykırı içerik ve yayın barındıran, T.C. Mahkemeleri, T.C. Cumhuriyet Başsavcıları, T.C. Emniyet Müdürlükleri ve birimleri tarafından yasal olarak Hür Bilişim’e bildirilmiş, her türlü sahtekarlık faaliyetleri, Bot-net, DDOS, Shell, SPAM ve benzeri saldırı yaptığı tespit edilen, ödeme süresi geçmiş veya ödemesi yapılmamış hizmetleri durdurma hakkını saklı tutar.

3.15: Site üzerinden sipariş edilen hizmetin teslim edilmesiyle son ödeme tarihine kadar olan süre boyunca verilen hizmetinin sahibi müşteridir ve kullanım hakkına sahiptir.

3.16: Hür Bilişim, bir hizmetin yanında ücretsiz olarak verdiği hizmetlerin kesintiye uğraması, teknik destek ve yönetimsel sıkıntılardan doğabilecek sorun ve zararlardan sorumlu tutulamaz. Müşteriye ücretsiz olarak verilmiş tüm hizmetleri Hür Bilişim gerek gördüğü takdirde ücretli olarak devam ettirme yada iptal etme hakkını her zaman saklı tutar.

3.17: Verilen hizmetle ilgili her türlü giriş bilgisi ve şifrenin sorumluluğu müşteriye aittir. Tüm müşteriler bu sorumluluğu kabul ederek hizmet alırlar. Hür Bilişim oluşabilecek güvenlik sorunlarından sorumlu tutulamaz.

3.18: Müşteri hizmet süresi boyunca Hür Bilişim tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder.

3.19: Müşteri hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya, program veya ağ sistemlerine erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde sorumluluğu kabullenip zararı karşılamayı kabul ve taahhüt eder.

3.20: Müşteri kendisine Hür Bilişim tarafından iletilen ABUSE şikayet ve bildirilere 24 saat içinde site üzerinden Hür Bilişim’e geri dönüş yapmak zorundadır. Geri dönüşün bu süre zarfında gerçekleşmemesi durumunda Hür Bilişim geçici olarak hizmeti durdurabilir.

3.21: Müşteri Hür Bilişim’den temin ettiği sunucu, web hosting, bayi hosting gibi hizmetleri kullanarak toplu mail gönderimi yapamaz. Hür Bilişim bunu takip etmek ve kontrol etmek zorunda değildir. Toplu mail gönderiminden doğacak tüm sorumlulukları müşteri kabul eder. Toplu mail gönderimini tespit ettiğinde Hür Bilişim hizmeti yedek verilmeksizin durdurma hakkına sahiptir.

3.22: Hür Bilişim, hizmet ve kullanım sözleşmesine uymayan herhangi bir siteyi, hesabı, veri tabanını veya diğer bileşenlerini değiştirme veya kapatma ve kendi durumuna göre acil durumlarda değişiklik yapma haklarını saklı tutar.

3.23: Hür Bilişim’in müşteriye sağladığı hizmete gelebilecek her türlü DDoS ataklar, Mail Bomer, Flood, IP Spoffing ve benzeri türlerde saldırılar karşısında ve sunucu hizmetinin sürekli veya ani kaynak tüketimlerinden, sunucu hizmetinin bulunduğu internet hattı, ana sunucu ve cihazların yada farklı bir müşteri yada kullanıcıların bu durumdan etkilenmesi nedeni ile müşteriye haber verilmeksizin Hür Bilişim hizmeti geçici veya sürekli olarak durdurabilir.


[4] İçerik Sorumluluğu ve Yedekleme:

4.1: Müşteri aldığı hizmeti T.C. yasaları dahilinde kullanabilir, müşteri yayınlayacağı tüm içeriğin yasalara uygun ve zararsız olduğunu bu anlaşma ile kabul etmiş sayılır. Herhangi bir hukuksuzluk durumunda tüm içerik ve hizmet kullanımından müşterinin kendisi sorumludur.

4.2: Müşteri aldığı hizmetin içerisinde, Hack ve Hacking konularının yayınlandığı, Ad-ult, Wa-rez, Cra-ck, IRCD, Cgi, Telnet, Shell dosyaları ve MP3 türü içerikler barındıramaz, yayınlayamaz. Hür Bilişim bu tür içeriklerin yayınlandığını yada barındırıldığını tespit ettiği takdirde müşterinin onayı alınmaksızın ve haber verilmeksizin sunucu hizmetini derhal durdurma, tamamen verileri silme, sunucu hizmetini müşteriye yedek verilmeksizin tamamen iptal etme hakkına sahiptir.

4.3: Müşteri hizmeti kullanırken herhangi bir telif hakkı veya marka ihlali yapamaz. Bu sadece video, müzik, kitap, fotoğraf veya herhangi bir başka telif eserin izinsiz kopyalanması ile sınırlı değildir. Herhangi bir ticari marka sahibinin ürünlerinin marka veya ürün sahibi firma veya kişi/kuruluşun izni dışında yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hür Bilişim bu tür bir anlaşmazlıkta müşteriye haber verilmeksizin hizmeti derhal durdurup tüm verileri silebilir yada müşteriden bu tür içerikleri kaldırmasını talep edebilir.

4.4: Müşteri, Hür Bilişim’e ait olmayan bir sunucudan SPAM mail gönderip, reklamı yapılan internet sitesini, Hür Bilişim’den sağladığı hizmet içerisinde barındıramaz ve yayınlayamaz. Herhangi bir hesabın IP adresi SPAM kara listelerine hesap sahibi yüzünden girmesi durumunda Hür Bilişim, o müşteriyi tespit ederek hizmetini iptal edebilir, ve kara listeye girmiş IP adresinin temizlenmesi süreciyle ilgili gerekli ücret ve masrafları müşteriden talep edebilir.

4.5: Müşteri, hizmet içinde barındırdığı tüm dosya ve sistemden, bunların güvenlik açıklarından yada yetkisiz kişiler tarafından kullanılmasından kendisi sorumludur. Müşteri hizmeti dahilinde her türlü güvenlik önlemini almak durumundadır. Müşteri bu tür bir yetkisiz kullanımdan doğan her türlü sorundan, SPAM mail çıkışı, saldırı ve benzeri durumlardan müşterinin haberi olması dahi sorumluluğu kabul eder.

4.6: Müşteri hizmeti dahilinde barındırdığı tüm dosya, doküman ve programlardan, web sitesi ve e-mail hizmetleri ile kullanacağı ve faydalanacağı tüm işlemlerden kendisi sorumlu olduğunu, söz konusu veri, bilgi ve beyanların yasalara aykırılığından doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kendisinin karşılayacağını kabul ve taahhüt eder. Bu konuda doğabilecek sorun ve zararlardan Hür Bilişim herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

4.7: Sipariş verilen hizmetle ilgili içerik, isim ve sözcük gibi terimler içerdiği tüm bu husustan doğabilecek tüm zarar ve hatalar, her türlü hukuki ve ticari sorumluluklar müşteriye aittir.

4.8: Hizmeti aktif olan tüm müşteriler diledikleri zaman site üzerinden kendi hesaplarının yedeklerini isteyebilir, istedikleri zaman kendileri yedekleme işlemi yapabilir, Hür Bilişim’den nasıl yedek alınacağı konusunda diledikleri an bilgi alabilirler.

4.9: Hür Bilişim, sağladığı hizmet içerisinde bulunan müşteri verilerinin hatalı kullanımlarından, veri içeriklerinden, e-mail ile kullanılan tüm veri ve veri kayıplarından doğabilecek hiç bir maddi veya manevi zararlardan sorumlu tutulamaz. Bu verilerin yedekleme ve saklama yükümlükleri müşteriye aittir. Yine de Hür Bilişim hizmet kalitesini arttırmak adına sadece web hosting ve bayi hosting hizmetlerini kullanan müşterilerin tüm verilerini düzenli bir biçimde yedeklemeye çalışacaktır. Buna rağmen Hür Bilişim hizmetlerinde meydana gelebilecek kesinti veya veri kaybından dolayı oluşabilecek hatalardan, zarardan ve ziyandan Hür Bilişim sorumlu değildir.

4.10: Web Hosting ve bayi hosting hizmetinde Hür Bilişim ücretsiz olarak yapmış olduğu yedekleme işleminde her hosting hesabı için 4 GB dosya boyutu limiti bulunmaktadır. Hür Bilişim, 4GB alan kaplayan hesapları yedeklemeyecektir.

4.11: Hür Bilişim, sunucu hizmetlerinde yedek sorumluluğunu üstlenmemektedir. Sunucu hizmeti alan müşteri yedeklemeyi nasıl yapacağı ile ilgili Hür Bilişim’den bilgi alabilir.


[5] Teknik Destek ve İletişim:

5.1: Müşteri kendi ve hizmetinin güvenliği için teknik destek taleplerini site üzerinden iletmekle sorumludur. Tüm müşteriler site üzerinden kendi kullanıcı giriş bilgileriyle giriş yaparak hizmetiyle ilgili teknik destek birimine yazılı olarak ulaşarak teknik destek alabilir. Hür Bilişim personeli tarafından müşteriye verilen yanıtlara yine site üzerinden müşteri yanıtı olarak yanıt vermelidir.

5.2: Hür Bilişim, teknik destek taleplerini site üzerinden almaktadır. Tüm müşteriler site üzerinden kendi kullanıcı giriş bilgileriyle giriş yaparak hizmetiyle ilgili teknik destek birimine yazılı olarak ulaşarak teknik destek alabilir.

5.3: Hür Bilişim, tema ve yazılım hizmetleri için kurulumsal teknik destek vermektedir. Bu tür hizmetler için kişiselleştirme talep ve işlemlerine yönelik ücretsiz teknik destek vermemektedir.

5.4: Hür Bilişim, sunucu hizmetlerinde kendi üretmediği ve sağlamadığı sunucu yazılımlarına destek vermek zorunda değildir. Hür Bilişim’in verdiği lisans hizmetleri müşterinin lisansını aldığı yazılımı daha ucuza kullanabilmesi içindir. Hür Bilişim lisansını sağladığı yazılımlara teknik destek vermek zorunda bırakılamaz.

5.5: Hür Bilişim, yalnızca site üzerinden teknik destek vermektedir. Telefon, e-posta yada anlık yazışılabilen sohbet kanallarından teknik destek vermeyecektir bu konuda olabilecek sorunlardan Hür Bilişim sorumlu tutulamaz.

5.6: Müşteri, teknik destek talebi gönderirken iletişim dilinin yazım kurallarına dikkat etmelidir. Böylece destek personelinin konuyu anlama süresi kısalmış olup sorunun çözülmesi veya istenen işlemin gerçekleşmesi en güvenli ve kısa sürede tamamlanacaktır.

5.7: Müşteri, teknik destek talebi gönderirken, genel ahlak ve görgü kurallarına uymak zorundadır. Müşteri site üzerinden iletişim kurarken kaba, küfür ve kişileri aşağılayıcı ifadeler içeren cümleler kullanamaz. Bu tür bir mesaj iletildiğinde Hür Bilişim müşteriye verdiği hizmeti geçici yada kalıcı olarak durdurabilir yada iptal edebilir.

5.8: Müşteri, muhasebesel yada pazarlamayla ilgili bir sorununu yine bu soru ve sorunla ilgili departmana iletmelidir. Örneğin teknik bir sorunu pazarlama yada muhasebe departmanına iletmek soru ve sorunuyla ilgili olmayan personele ulaşacağından işlemi aksayabilir.

5.9: Hür Bilişim, sadece site üzerinden kayıtlı bulunan ve hizmetin sahibi müşteriye destek ve bilgi vermektedir, müşterinin müşterisi, eşi, dostu yakını gibi asıl müşteri profili dışında ki kimseyle herhangi bir bilgi paylaşımı ve teknik destek verilmez. Bu kişilere teknik destek verilmesi müşteri tarafından isteniyorsa Madde 6.1 ‘de belirtilen seçenek kullanılabilir.

5.10: Hür Bilişim, telefonla destek vermemektedir. Tüm müşteriler site üzerinden 24 saat boyunca Hür Bilişim personeline ulaşabilir tüm taleplerini iletebilirler. Telefonla iletişim sadece muhasebe ve pazarlama amaçlı insanları önem arz etmeyen konularda bilgilendirmek için kullanılmaktadır.


[6] Ortaklık ve Devir İşlemleri:

6.1: Müşteri, istediği zaman site üzerinden kendi üye alanına yetkili alt hesaplar oluşturabilir ve bu alt hesaplara istediği işlemleri yapması ve takip etmesi için yetki verebilir yada yetkileri kaldırabilir yada alt hesapları kaldırabilir.

6.2: Müşteri, herhangi bir borcu ve yasal takibi bulunmayan hizmeti Hür Bilişim’in onayı dahilinde site üzerindeki farklı bir müşteriye devir etme hakkına sahiptir ancak devir işleminden doğacak hiç bir sıkıntı ve zarardan Hür Bilişim sorumlu değildir.

6.3: Devir işlemleri için her iki müşterinin de onayı gereklidir. Bir müşteri devir işlemi talep ettiğinde diğer müşteriden işleme onay verildiği bilgisi site üzerinden iletilmelidir.


[7] Ücret ve Ödeme:

7.1: Müşteri aldığı/kiraladığı hizmetin ödemesini düzenli olarak takip edip Hür Bilişim’e ödemekle mükelleftir. Ödemesi zamanında yapılmamış kullanım süresi Hür Bilişim’in belirleyeceği son ödeme tarihinde uzatılmamış bir hizmeti Hür Bilişim durdurabilir yada iptal edebilir. Kullanım süresi uzatılmamış hizmetlerin aksaması veya iptal edilmesinden doğabilecek her türlü hukuksal ve ticari sorumluluklar müşteriye aittir. Hizmet süresi bitiminde Hür Bilişim, müşteriyi uyarma zorunluluğundan sorumlu tutulamaz.

7.2: Hür Bilişim, müşteri tarafından belli bir zaman aralığının kullanım hakkı kiralanmış bir hizmetin yeni dönem yenileme süreci için fiyat ve özelliklerini değiştirme hakkını saklı tutar.

7.3: Müşteri aldığı hizmetin kullanılması sırasında yürürlükte olan veya sözleşme süresince yürürlüğe girecek olan vergi, harç ve benzer yükümlülüklerin kendisine ait olduğunu ve karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.

7.4: Müşteriden kredi kartı ve benzeri yollarla yapılmış ödemelere itiraz edilmesi, ödemenin Hür Bilişim yurt içi ve yurt dışı hesaplarından çekilmesi durumunda Hür Bilişim hizmeti durduracaktır. Bu tür bir durumdan kaynaklanan tüm hukuki, ticari ve teknik sorunlar müşteri sorumluluğundadır.


[8] Gizlilik ve Güvenlik:

8.1: Hür Bilişim, site üzerinde bilgi kaybını, bilginin izin verilmeyen kullanımını ve izinsiz değiştirilmesini engellemek için özel olarak uygulanan güvenlik sistemleri kullanmaktadır. SSL Sertifikası ile kredi kartı tahsilatı sayesinde Secure Socket Layer ile şifreli olarak kredi kartı bilgisi ödeme yapılan banka aracılığıile güvenli olarak iletilmektedir. Kredi kartı numarası kesinlikle kaydedilmez.

8.2: Hür Bilişim, maksimum seviyede kişisel bilgilerin korunmasını amaçlamaktadır. Bu amaca uygun olarak hiç bir müşteriden kredi kartı bilgisi istemez. Hür Bilişim müşteriye ait kredi kartı bilgisini bilmez. Öğrenmeye gerek görmez.

8.3: Hür Bilişim, gereksiz bilgi toplamayı önlemek ve hizmet vermediği kişilerin bilgilerini saklamamak adına, aktif hizmeti bulunmayan kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak kaldırır.

8.4: Hür Bilişim, cep telefonu bilgisini sahte profilleri onaylamak, hizmetiyle ilgili acil durumlarda müşteriye haber vermek için almaktadır.

8.5: Hür Bilişim, site üzerinde müşteri kaydı ve güncellemesiyle oluşturulan profil şifrelerini bilmemektedir.

8.6: Müşteri, profil bilgilerini istediği an güncelleyebilir ancak bilişim suçlarıyla mücadele etmek, birden fazla sahte hesabın oluşturulmaması için ad, soyad, mail adresi ve ülke gibi bilgiler Hür Bilişim’den onay alınarak güncellenebilir.

8.7: Hür Bilişim, site üzerinde işlem ve gizlilik güvenliğini sağlamak adına siteye giriş yapan müşterinin IP adresi kayıt altında almaktadır. Daha sonra bu kayıtları gerek görürse kaldırabilir.

8.8: Müşteri herhangi bir şekilde mail adresini, şifresini ve güvenlik sorusunu unutması durumunda profilini Madde 8.6 ‘da belirtilen şekilde doğrulayarak yeni giriş bilgilerinin güncellenmesini talep edebilir.

8.9: Hür Bilişim, ödeme dolandırıcılığı ve olası bir bilişim suçunu önlemek için gerek gördüğü müşteri kayıtlarının doğruluğunu onaylamak durumunda kalırsa bunun ispatına yönelik müşteriden ehliyet yada benzeri fotoğraflı bir kimlik belgesini ileterek profilinin gerçek olduğunu teyid etmesini talep edebilir.

8.10: Hür Bilişim, site üzerinden yapılan alan adı sorgularının kaydını tutmaz. Bunları takip etmeye gerek görmez ve bu tür bir girişimde bulunmaz.

8.11: Hür Bilişim, özellikle bireysel müşteri profilinde ki Türk kullanıcılarından istediği T.C. Kimlik numarasını olası bilişim suçlarının önüne geçmeye katkı sağlamak hemde 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 231. maddesine göre FATURA tanzimi sırasında müşteri adını soyadını, vergi dairesini, hesap numarasını ve kimliğini ibraz etmek zorundadır. 29.08.2006 tarih ve 26274 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği'ne göre vergi numaraları T.C. Kimlik Numarasına dönüştürülmüş olup, bu nedenle fatura tanziminde müşterinin T.C. Kimlik Numarası da kaydedilmektedir. Tüm bireysel müşteriler T.C. Kimlik Numarasını Hür Bilişim’e doğru olarak bildirmek zorundadır. Bu sebeple yanlış bildirilen T.C. Kimlik numarası derhal düzeltilmeli ve Hür Bilişim’e haber verilmelidir. Sahte ve geçersiz T.C. Kimlik Numarası veren müşterilerle ilgili olumsuz olarak yaşanabilecek hiç bir sorundan yada sorumluluktan Hür Bilişim sorumlu değildir. Sahte ve geçersiz olarak verilen bilgilerden dolayı Hür Bilişim’in uğrayacağı her türlü sorun, sıkıntı ve zarardan dolayı Hür Bilişim müşteri ve kullanıcı hakkında yasal yollara başvurma hakkını saklı tutar.

8.12: Hür Bilişim, hizmet süresi biten müşteriye ait her türlü bilgiyi gerek gördüğü süre boyunca saklama hakkına sahiptir. Bu bilgiler müşterinin hizmeti süresi boyunca işlediği ve işlemiş olabileceği cezai ve her türlü hukuksal sorunlar nedeniyle bilişim suçlarıyla mücadeleye destek olmak adına Hür Bilişim’in gerek gördüğü süre boyunca saklanacaktır.

8.13: Müşteri, Hür Bilişim’den aldığı hizmetlerle ilgili yaşadığını düşündüğü mağduriyet ve benzeri olumsuzlukları yasal yollarla gidermekte özgürdür. Mahkeme ve sonuca bağlanmamış devam eden dava ve her türlü yasal soruşturmalar süresince müşteri, asla Hür Bilişim hakkında firmayı karalama, olumsuz eleştirme, internet ortamında yada başka platformlarda benzeri karalama kampanyaları düzenlemesi, her türlü sosyal mecralarda, halka açık alanlarda, Hür Bilişim’in sitesi üzerinden aldığı her türlü teknik destek yazışmalarını, eğitim konularını, Hür Bilişim’in kendisine özel olarak sağladığı fiyat bilgilerini açık etmesi, yayması ve okutması halinde bu maddeyle kabul ettiği gizlilik kurallarını ihlal etmiş sayılacaktır.

8.14: Müşteri gizlilik kurallarını ihlal ettiğinde Hür Bilişim bundan sonra vermiş olduğu hizmeti veya hizmetleri yedek alma zorunluluğu olmadan sonlandıracak dolayısıyla hizmetin veya hizmetlerin tekrar aktif edilebilmesi mümkün olmayacaktır. Müşteri gizlilik kurallarını ihlal ettiğinde Hür Bilişim iş bu sözleşmeyle koruduğu müşteriye ait her türlü bilginin güvenliğini sağlamak zorunda değildir.

8.15: Hür Bilişim, site üzerinden müşteri tarafından siteye girilen bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayacağını kabul ve taahhüt eder. Ancak yasal makamlar tarafından talep edildiği takdirde bilişim suçlarıyla mücadele kapsamında T.C. Emniyet Müdürlükleri, Cumhuriyet Başsavcılıkları ve T.C. Mahkemeleri gibi kurumlarla paylaşılabilir.


[9] İptal ve İade:

9.1: Müşteri her zaman Hür Bilişim’den hizmet almaktan vazgeçme, hizmetini iptal ettirme ve yayınını durdurma hakkına sahiptir. Müşterinin kullandığı hizmetle ilgili durdurma ve iptal talebinin ardından hizmetin aksaması veya verilerin kaybolmasından doğacak zararlardan Hür Bilişim sorumlu değildir, tüm müşteriler bunu bilerek durdurma ve iptal talebi gönderir.

9.2: Hür Bilişim, her zaman bir müşteriye hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir. Bu bağlamda Hür Bilişim aktif hizmeti bulunan bir müşteri hesabının yeni hizmetler sipariş etmesini mümkün olmayacak şekilde engelleyebilir.

9.3: Site üzerinden iptal talebi iki çeşittir. Birincisi iptal talebi gönderirken hizmeti hemen iptal et şeklindedir. Diğer bir seçenek ise hizmeti süre sonunda iptal et şeklindedir. Müşteri iptal talebi gönderirken bu konuda sorumluluğu kendisi üstlenir. Eğer iptal talebini iptal ettirmek isterse hemen site üzerinden Hür Bilişim ile iletişime geçmelidir.

9.4: Yeni sipariş verilmiş ve hizmeti aktifedilmiş bir alan adı hizmeti, Hür Bilişim’in belirleyeceği zarar tutarı düşülerek 3 gün içinde iade edilebilir. Bu süre sonunda iade işlemi yapılamayacaktır.

9.5: Müşteri hesabına kredi olarak eklediği tutarların iadesini isteyemez. Bu tutarlar vergilendirildiğinden sadece Hür Bilişim hizmetleri için kullanılabilir.

9.6: İade tutarı, Hür Bilişim’in müşteriye verdiği teknik destek ücreti, Havale/EFT ücretleri, KDV tutarı ve benzeri masraflar kesilerek müşterinin yaptığı aynı ödeme kanalı ile 20 gün içinde geri ödenebilir. Müşteri farklı bir ödeme kanalıyla geri iade isteyemez.

9.7: Lisans, Tema, Sunucu hizmeti, web tasarım, iade tutarı, Hür Bilişim’in müşteriye verdiği teknik destek ücreti, Havale/EFT ücretleri, KDV tutarı ve benzeri masraflar kesilerek müşterinin yaptığı aynı ödeme kanalı ile 20 gün içinde geri ödenebilir. Müşteri farklı bir ödeme kanalıyla geri iade isteyemez.

9.8: Lisans hizmetlerinde eğer teknik destek verilmemişse Hür Bilişim’in onayı ile 7 gün içinde iade yapılabilir.

9.9: Tema ve web tasarım gibi hizmetlerde iade mümkün olmayacağından iade hakkı bulunmamaktadır. Tema ve web tasarım satışları site üzerinden tanıtımı yapılan ürün tanıtımdakinin aynısıdır. Bu konuda satış öncesi olarak müşteri Hür Bilişim’den ayrıntılı bilgi alabilir. Tema dosyalarının teslim edilmesinin arından iade mümkün olmayacaktır.


[10] Değişiklik:

10.1: Hür Bilişim sözleşme maddelerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri bu değişiklikleri site üzerinden düzenli olarak takip ve kabul etmeyi önceden kabul ettiğini, beyan ve taahhüt eder.


[11] Anlaşmazlık:

11.1: İş bu sözleşme 11 madde ve alt başlıklarla birlikte 7 sayfadan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır (Siparişin internet ortamında Hür Bilişim'e onaylanıp gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir).

11.2: Tüm müşteri ve kullanıcılar bu sözleşmenin tüm maddelerini kabul ederek siteye üye olur ve Hür Bilişim’den hizmet alırlar.

11.3: İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Gizlilik Politikası

[8] Gizlilik ve Güvenlik:

8.1: Hür Bilişim, site üzerinde bilgi kaybını, bilginin izin verilmeyen kullanımını ve izinsiz değiştirilmesini engellemek için özel olarak uygulanan güvenlik sistemleri kullanmaktadır. SSL Sertifikası ile kredi kartı tahsilatı sayesinde Secure Socket Layer ile şifreli olarak kredi kartı bilgisi ödeme yapılan banka aracılığıile güvenli olarak iletilmektedir. Kredi kartı numarası kesinlikle kaydedilmez.

8.2: Hür Bilişim, maksimum seviyede kişisel bilgilerin korunmasını amaçlamaktadır. Bu amaca uygun olarak hiç bir müşteriden kredi kartı bilgisi istemez. Hür Bilişim müşteriye ait kredi kartı bilgisini bilmez. Öğrenmeye gerek görmez.

8.3: Hür Bilişim, gereksiz bilgi toplamayı önlemek ve hizmet vermediği kişilerin bilgilerini saklamamak adına, aktif hizmeti bulunmayan kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak kaldırır.

8.4: Hür Bilişim, cep telefonu bilgisini sahte profilleri onaylamak, hizmetiyle ilgili acil durumlarda müşteriye haber vermek için almaktadır.

8.5: Hür Bilişim, site üzerinde müşteri kaydı ve güncellemesiyle oluşturulan profil şifrelerini bilmemektedir.

8.6: Müşteri, profil bilgilerini istediği an güncelleyebilir ancak bilişim suçlarıyla mücadele etmek, birden fazla sahte hesabın oluşturulmaması için ad, soyad, mail adresi ve ülke gibi bilgiler Hür Bilişim’den onay alınarak güncellenebilir.

8.7: Hür Bilişim, site üzerinde işlem ve gizlilik güvenliğini sağlamak adına siteye giriş yapan müşterinin IP adresi kayıt altında almaktadır. Daha sonra bu kayıtları gerek görürse kaldırabilir.

8.8: Müşteri herhangi bir şekilde mail adresini, şifresini ve güvenlik sorusunu unutması durumunda profilini Madde 8.6 ‘da belirtilen şekilde doğrulayarak yeni giriş bilgilerinin güncellenmesini talep edebilir.

8.9: Hür Bilişim, ödeme dolandırıcılığı ve olası bir bilişim suçunu önlemek için gerek gördüğü müşteri kayıtlarının doğruluğunu onaylamak durumunda kalırsa bunun ispatına yönelik müşteriden ehliyet yada benzeri fotoğraflı bir kimlik belgesini ileterek profilinin gerçek olduğunu teyid etmesini talep edebilir.

8.10: Hür Bilişim, site üzerinden yapılan alan adı sorgularının kaydını tutmaz. Bunları takip etmeye gerek görmez ve bu tür bir girişimde bulunmaz.

8.11: Hür Bilişim, özellikle bireysel müşteri profilinde ki Türk kullanıcılarından istediği T.C. Kimlik numarasını olası bilişim suçlarının önüne geçmeye katkı sağlamak hemde 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 231. maddesine göre FATURA tanzimi sırasında müşteri adını soyadını, vergi dairesini, hesap numarasını ve kimliğini ibraz etmek zorundadır. 29.08.2006 tarih ve 26274 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği'ne göre vergi numaraları T.C. Kimlik Numarasına dönüştürülmüş olup, bu nedenle fatura tanziminde müşterinin T.C. Kimlik Numarası da kaydedilmektedir. Tüm bireysel müşteriler T.C. Kimlik Numarasını Hür Bilişim’e doğru olarak bildirmek zorundadır. Bu sebeple yanlış bildirilen T.C. Kimlik numarası derhal düzeltilmeli ve Hür Bilişim’e haber verilmelidir. Sahte ve geçersiz T.C. Kimlik Numarası veren müşterilerle ilgili olumsuz olarak yaşanabilecek hiç bir sorundan yada sorumluluktan Hür Bilişim sorumlu değildir. Sahte ve geçersiz olarak verilen bilgilerden dolayı Hür Bilişim’in uğrayacağı her türlü sorun, sıkıntı ve zarardan dolayı Hür Bilişim müşteri ve kullanıcı hakkında yasal yollara başvurma hakkını saklı tutar.

8.12: Hür Bilişim, hizmet süresi biten müşteriye ait her türlü bilgiyi gerek gördüğü süre boyunca saklama hakkına sahiptir. Bu bilgiler müşterinin hizmeti süresi boyunca işlediği ve işlemiş olabileceği cezai ve her türlü hukuksal sorunlar nedeniyle bilişim suçlarıyla mücadeleye destek olmak adına Hür Bilişim’in gerek gördüğü süre boyunca saklanacaktır.

8.13: Müşteri, Hür Bilişim’den aldığı hizmetlerle ilgili yaşadığını düşündüğü mağduriyet ve benzeri olumsuzlukları yasal yollarla gidermekte özgürdür. Mahkeme ve sonuca bağlanmamış devam eden dava ve her türlü yasal soruşturmalar süresince müşteri, asla Hür Bilişim hakkında firmayı karalama, olumsuz eleştirme, internet ortamında yada başka platformlarda benzeri karalama kampanyaları düzenlemesi, her türlü sosyal mecralarda, halka açık alanlarda, Hür Bilişim’in sitesi üzerinden aldığı her türlü teknik destek yazışmalarını, eğitim konularını, Hür Bilişim’in kendisine özel olarak sağladığı fiyat bilgilerini açık etmesi, yayması ve okutması halinde bu maddeyle kabul ettiği gizlilik kurallarını ihlal etmiş sayılacaktır.

8.14: Müşteri gizlilik kurallarını ihlal ettiğinde Hür Bilişim bundan sonra vermiş olduğu hizmeti veya hizmetleri yedek alma zorunluluğu olmadan sonlandıracak dolayısıyla hizmetin veya hizmetlerin tekrar aktif edilebilmesi mümkün olmayacaktır. Müşteri gizlilik kurallarını ihlal ettiğinde Hür Bilişim iş bu sözleşmeyle koruduğu müşteriye ait her türlü bilginin güvenliğini sağlamak zorunda değildir.

8.15: Hür Bilişim, site üzerinden müşteri tarafından siteye girilen bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayacağını kabul ve taahhüt eder. Ancak yasal makamlar tarafından talep edildiği takdirde bilişim suçlarıyla mücadele kapsamında T.C. Emniyet Müdürlükleri, Cumhuriyet Başsavcılıkları ve T.C. Mahkemeleri gibi kurumlarla paylaşılabilir.

İade Politikası

[9] İptal ve İade:

9.1: Müşteri her zaman Hür Bilişim’den hizmet almaktan vazgeçme, hizmetini iptal ettirme ve yayınını durdurma hakkına sahiptir. Müşterinin kullandığı hizmetle ilgili durdurma ve iptal talebinin ardından hizmetin aksaması veya verilerin kaybolmasından doğacak zararlardan Hür Bilişim sorumlu değildir, tüm müşteriler bunu bilerek durdurma ve iptal talebi gönderir.

9.2: Hür Bilişim, her zaman bir müşteriye hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir. Bu bağlamda Hür Bilişim aktif hizmeti bulunan bir müşteri hesabının yeni hizmetler sipariş etmesini mümkün olmayacak şekilde engelleyebilir.

9.3: Site üzerinden iptal talebi iki çeşittir. Birincisi iptal talebi gönderirken hizmeti hemen iptal et şeklindedir. Diğer bir seçenek ise hizmeti süre sonunda iptal et şeklindedir. Müşteri iptal talebi gönderirken bu konuda sorumluluğu kendisi üstlenir. Eğer iptal talebini iptal ettirmek isterse hemen site üzerinden Hür Bilişim ile iletişime geçmelidir.

9.4: Yeni sipariş verilmiş ve hizmeti aktifedilmiş bir alan adı hizmeti, Hür Bilişim’in belirleyeceği zarar tutarı düşülerek 3 gün içinde iade edilebilir. Bu süre sonunda iade işlemi yapılamayacaktır.

9.5: Müşteri hesabına kredi olarak eklediği tutarların iadesini isteyemez. Bu tutarlar vergilendirildiğinden sadece Hür Bilişim hizmetleri için kullanılabilir.

9.6: İade tutarı, Hür Bilişim’in müşteriye verdiği teknik destek ücreti, Havale/EFT ücretleri, KDV tutarı ve benzeri masraflar kesilerek müşterinin yaptığı aynı ödeme kanalı ile 20 gün içinde geri ödenebilir. Müşteri farklı bir ödeme kanalıyla geri iade isteyemez.

9.7: Lisans, Tema, Sunucu hizmeti, web tasarım, iade tutarı, Hür Bilişim’in müşteriye verdiği teknik destek ücreti, Havale/EFT ücretleri, KDV tutarı ve benzeri masraflar kesilerek müşterinin yaptığı aynı ödeme kanalı ile 20 gün içinde geri ödenebilir. Müşteri farklı bir ödeme kanalıyla geri iade isteyemez.

9.8: Lisans hizmetlerinde eğer teknik destek verilmemişse Hür Bilişim’in onayı ile 7 gün içinde iade yapılabilir.

9.9: Tema ve web tasarım gibi hizmetlerde iade mümkün olmayacağından iade hakkı bulunmamaktadır. Tema ve web tasarım satışları site üzerinden tanıtımı yapılan ürün tanıtımdakinin aynısıdır. Bu konuda satış öncesi olarak müşteri Hür Bilişim’den ayrıntılı bilgi alabilir. Tema dosyalarının teslim edilmesinin arından iade mümkün olmayacaktır.